Web Analytics
SHOPPING CART
Document

1958'den beri doğa dostu fabrikamızda sağlıklı ürünler üretiyoruz.

Silver Demir Döküm

Silver Döküm


NEDEN DEMİR:
Simgesi latince “ferrum”dan gelen demir, yer kabuğunda en çok bulunan metaldir. Dünyanın çekirdeği bir demir nikel karışımıdır. diğer elementlerle kolayca tepkimeye girmesi sebebiyle demir, doğada bileşik halinde bulunur. Tüm metaller içinde en çok kullanılanıdır ve tarih boyunca da büyük öneme sahip olmuştur. Eski çağlarda hemen her toplumda demirciler saygın bir yere sahiptirler. Bu, halkların mitolojisine de yansımıștır. Örneğin, Yakutların geleneğine göre, Yakutların ilk atası Elliei ilk demirciydi. Sibirya halklarında da demirci epey yüksek bir toplumsal konuma sahiptir ve demircilerin özel ruhlar tarafından korunduğuna inanılır. Șamanın kıyafetindeki demirleri demirciler yapar ve demir döverken kötü ruhları kovdukları söylenir. Ayrıca Moğol boylarının destansı șiirlerinde ve Türklerde demirci (Tarkhan); ‘kahraman’ ve ‘yalnız atlı savașçı’ anlamında kullanılmıștır. [IV] Ergenekon Destanı’na göre Türkler; Ergenekon’dan çıkmak için yol ararken, bir demircinin tavsiyesi üzerine dağdaki demir madenini eritip geçit açmaya karar verirler. Dağın her tarafını odun kömürle doldururlar ve büyük körükler yardımıyla ateși körüklerler. Demir dağ erir, yol açılır. Her yıl o gün (21 Mart olduğu kabul edilir) törenler yapılır. Bir parça demir atește kızdırılır ve çekiçle dövülür. Afrika’daki Dogon ve Bambara toplumlarında ilk areși bulan, insanlara tarım ve hayvancılığı öğreten ilk demircidir. Dogonlara göre kahraman demirci kılığına girip insanlara uygarlığı öğretmiștir. Yunan mitolojisinde de demirci tanrılardan biridir Hephaistos. Ve diğer tanrılara ve kahramanlara kılıç, kalkan ve zırh üretir. Bütün toplumların efsanelerinde demirciye tanrısal nitelik verilmesinin kaynağında, insanoğlunun tarihte ilk kullandığı demirin meteor olması yatar. Bu yüzden Mısırlılar “göğün armağanı”, Sümerler ise “göğün madeni” demișlerdir. (Gök metali anlamına gelen en eski kelime “AN.BAR” Sümercedir) ve kutsal saymıșlardır. Demir ișleme ustalığını tarihte en iyi Hititler göstermiș ve demirin kırılmazlığını ve sağlamlığını bildikleri șu metinde geçen “Kralın ve kraliçenin sözü demirdir” sözünden anlașılmaktadır.
İçindeki karbonun grafit șeklinde olanlarına gri döküm demir, sementit șeklinde olanlara ise beyaz döküm demir denir. 1150°C derece ile eridiği sıcaklık çeliğin erime sıcaklığından düșüktür. Mutfak eșyası üretiminde tercih edilen maddelerden biridir. Çünkü zehirli madde içermez, yüksek derecedeki ısıya dayanıklıdır, ısıyı çok iyi bir șekilde iletir ve dağıtır, șekil verilmesi kolaydır. Döküm demir mutfak eșyaları ya ham olarak bırakılmıș veya koruyucu tabaka ile kaplanmıștır.

Neden Silver Döküm?

1- Silver Döküm demir tencerelerin, ısı iletimleri mükemmeldir bu yüzden taban ve kenar kısımları arasında ısı farkları oluşmaz. Tencerenin her yerinde eşit ısı dağılımı olur. Tencere içindeki besinlerin aynı ısıyı eşit şekilde alarak homojen pişmesi sağlanır.
2- Isıyı eşit ve hızlı dağıtmalarından dolayı, düşük ısılarda ve kısa sürede iyi bir pişirme yapmak münkündür. Silver Döküm tencere ve tavalar enerji tasaruf sağlar.
3- Tencerelerin ve tavaların dibi tutmaz. Sürekli karıştırmaya gerek yoktur.
4- Et ürünlerinin pişirilmesinde üstünlük sağlar. Etin Lezzeti kaybolmaz. Tavalardaki yüzeyler etin yanmasını engeller. Izgara tadında et pişirmek mümkündür.
5- Tencere içerisinde oluşan buhar, Silver markalı özel kapak tasarımı sayesinde yoğunlaşır ve tekrar yemeğe karışır, harika aroma ve tatlar üretmekle kalmayıp aynı şekilde yemeğinizde besin öğelerini en iyi şekilde koruyarak, sağlıklı bir yemek pişirmenizi sağlar.
6- Tencere ve tavaların hem içleri, hem de dışları emaye kaplıdır. Emaye tencerenin paslanmasını engeller. Bakteri oluşumu olmaz.
7- Silver Döküm Demir tencere ve tavalar her ocakta kulanılabilir. Bunları fırınlarda kullanmak da mümkündür. Emaye yüzeyi sayesinde indüksiyon ocakları çizilmez.

Silver Döküm

Silver Emaye Kaplama


Silver Döküm

Ham döküm demirin kullanımı, bakımı ve temizlenmesi sırasında karșılașılan zorlukları ortadan kaldıran emaye ișlemi, döküm demir mutfak eșyalarının kullanımını kolaylaștırmıș ve bu malzemenin tercih edilip yaygınlașmasını sağlamıștır. 19. yy sonu 20. yy ortalarında uygulanmaya bașlanan bu teknik sayesinde koruyucu emaye ile kaplanmıș, canlı renklerdeki döküm demir tencere ve tavalar popülerleșmiștir. Koruyucu tabaka paslanmayı önler, her yıkamadan sonra yağlama ve kurulama zorunluluğunu ortadan kaldırır. Ayrıca gerektiğinde bulașık makinesinde yıkanabilmesini de mümkün kılar.

Neden Silver Emaye Kaplama?

Silver Emaye 3 standart ile öne çıkmaktadır;
1. 1958'den süregelen tecrübe.
2. 1.sınıf hammadde kullanımı
3.Gelişmiş Modern Tesis

Silver Doğa Dostu Fabrika Özellikleri

Silver'de Asla Sağlıksız Ürün Üretilmez.

Silver Fabrikaları gelişmiş modern tesisi ile bir çok ürünün üretimine imkan sahibi olmasına rağmen kolaylık üretip kar elde edebileceği ama sağlığa zararlı ürünleri(teflon vb.) asla üretmemektedir, ve asla üretmeyecektir.

Verimli Atıksız Enerji Kullanımı

Silver Fabrikaları verimli atıksız enerji ile çalışmaktadır. Üretimin çevresel etkisini azaltma ilkeleri birçok adımı içerir. Bunlardan en önemlisi çevreye en az etkisi olan malzemeler kullanmaktır. Ayrıca, ürünlerin mümkün olduğu kadar az enerji tüketerek ve minimum atık yaratacak şekilde üretilmesini de içerir.

Silver Kendi Doğa Dostu Elektriğini Kendisi Üretmektedir.

Silver Fabrikalarının üst kısımlarında güneş enerjisi ile elektrik üretimi sağlamaktadır. Sağladığı elektrik ile doğa dostu üretim yaparken, ürettiği fazla elektriği de insanımıza sunmaktadır.

Silver'de Sıfır Atık

Silver Fabrikaları Sıfır Atık prosedürlerine tam riayet etmekte, gerek personel atıklarında gerek endüstriyel atıklarda verimsiz atık oluşmasının önüne geçerek tüm atıklarını düzenli olarak ayırarak geri dönüşüm döngüsüne katmaktadır.

Doğa Dostu Üretim

Silver Fabrikaları Doğa Dostu Üretim prosedürleri uygulamaktadır. Bunlar; kaynakların etkin kullanımı, düşük karbonlu işlem teknolojilerinin devreye alınması yoluyla CO2 emisyonlarının azaltılması, azaltma, yeniden kullanma, geri dönüştürme kullanımı yoluyla su tüketiminin azaltılması, kimyasalların uygun yönetimi ve yerel topluluklarla işbirliği yoluyla biyoçeşitliliği korumak için çevre yönetiminin uygulanmasıdır.

Enerji Verimli Ekipman ve Makine Kullanımı

Silver Fabrikalarında lambalardan tutun makinelere bir çok modül, makine ve parça yeni nesil modern enerjiyi verimli kullanan versiyonları ile yüksek maliyetlere rağmen güncellenmiştir.

Yukarı Çık